Який тепловий насос краще?

При будівництві нового і реконструкції старого будинку, виникає питання вибору сучасної і енергоефективної системи опалення. В останні роки все більшої популярності серед наших клієнтів набуває тепловий насос.

Теплові насоси, в свою чергу, в залежності від джерела отримання тепла діляться на:

 • повітряні;

 • грунтові (геотермальні);

 • теплові насоси вода-вода.

Повітряні ТН - для обігріву будинку використовують температуру повітря навколишнього середовища, а саме відбирають теплову енергію від одного речовини і віддають іншому, завдяки циклу Карно (в залежності від виробника теплового насоса робочий діапазон становить від + 35 ° С до - 40 ° С). Такі системи називаються «Повітря-Вода» або «Повітря-Повітря». Перша система використовує в якості опалювальних приладів - радіатори та тепла підлога, друга - тільки фанкойли.

До переваг повітряного теплового насоса ми відносимо наступні фактори:

 • доступність в ціні,

 • простота в монтажі;

 • компактні розміри внутрішнього блоку.

Недоліком є зниження ефективності теплового насоса при зниженні температури навколишнього середовища (у більшості виробників СОР (коефіцієнт ефективності) знижується при - 10 ° С і наближається до 1 при - 20 ° С). В такому випадку необхідно встановити додаткове джерело тепла для пікового нагрівання системи (газовий котел, електрокотел, твердопаливний котел, вбудований електричний ТЕН в ТН і тд).

Грунтові теплові насоси - для обігріву будинку використовують температуру ґрунту. А саме забирається тепло з вертикальних ґрунтових зондів (глибина свердловини до 200 метрів при постійній температурі 10 ° С ... + 15 ° С) і горизонтальних колекторів (на невеликій глибині в грунті). Така система називається грунт-вода або розсіл-вода.

Перевагами геотермального теплового насоса є:

 • стабільність подачі тепла при будь-якій температурі навколишнього середовища;

 • система не вимагає обслуговування;

 • над вертикальними ґрунтовими зондами зазвичай можна будувати.

Види геотермальних теплових насосів:

Недоліками грунтового насоса є:

 • великі капіталовкладення на покупку і монтаж теплового насоса грунт-вода,

 • при неправильному розрахунку глибини свердловин і їх кількості, ресурс тепла зменшується з кожним сезоном (для відновлення свердловини необхідно в літній період повертати тепло за допомогою використання даного обладнання в системі кондиціонування).

 • неможливість використання отриманого тепла з грунтових свердловин для обігріву басейну (адже обсяг води досить значний, а потужність насоса і свердловини в більшості випадків не враховує ці потреби, що призводить до виснаження свердловини з подальшим їх замерзанням). Це стосується тих об'єктів, де нагрів басейну не врахували при підборі потужності геотермального контуру.

Водяні теплові насоси - для обігріву будинку використовують тепло ґрунтових вод (температура води в грунті цілий рік 7 ... 12C). Поверхнева грунтова вода повинна знаходитися на рівні глибини не більше 15 метрів поверхні, в іншому випадку зростає потужність водяного насоса в добувній свердловині, і витрата електроенергії. Після того, як відібрали тепло з поверхневих ґрунтових вод, рідину необхідно зливати в водойму або повертати в той же водяний горизонт під землею за допомогою 2-й свердловини на відстані 10-15 м від добувної. Така система називається «Вода-Вода».

 

Перевагами водяного теплового насоса є:

 • високий коефіцієнт СОР;

 • забезпечення робочого температурного діапазону теплоносія в опалювальних приладах до + 65 ° C.

Недоліки водяних теплових насосів:

 • періодично піднімається горизонтальний колектор на поверхню водойми через відриву обважнювачів;

 • щоб запобігти засмічення в системі перекачування води необхідно контролювати фільтр очищення від забруднень;

 • ризик виходу з ладу колектора через втручання сторонніх осіб, які мають намір отримати безкоштовно трубу для водопостачання.

Загальні переваги теплових насосів незалежно від джерела отримання теплової енергії:

 • можливість використання в парі з іншими джерелами тепла (газовими котлами, електрокотлами, сонячними колекторами, фотоелектричними елементами і тд.).

 • висока ефективність (СОР) зберігається при подачі водяного теплоносія по трубопроводах на значну відстань, наприклад в середніх і великих будівлях.

Тепловий насос може забезпечити робочий температурний діапазон теплоносія в опалювальних приладах від 35 ° C до + 65 ° C. Тільки чим вище температура нагріву, тим нижче ефективність ТН, тому рекомендуємо використовувати водяні теплі підлоги і теплі стіни для збільшення ефективності теплового насосу, а також утеплити будинок для зниження теплового навантаження і, як наслідок, зменшення витрат на тепло.

Отже, вибір теплового насоса - це індивідуальний підхід, тому який тепловий насос краще сказати однозначно не можна. Для початку необхідно врахувати географічне розташування будівлі, склад грунту, розташування водойм поруч, температурний режим системи теплопостачання і технічний функціонал, який хоче мати клієнт від даного обладнання.


Коментарі
Додати коментар
Борис 09.04.2021

Добрый день.я купил таунхаус 100 кв. И хочу поставить теплонасос воздух вода. Какой Вы можете порекомендовать ? Что бы к нему подсоеденить можно было теплый пол. У меня там 2 этажа и мансарда?

Эксперт "Теплорадость" 09.04.2021

Добрый день, Борис. скажите пожалуйста, у вас система отопления уже смонтирована?

Знижки тільки для підписників!